Jak prać ubrania rowerowe, aby zachować dłużej ich żywotność jednocześnie dbając o planetę

Prawidłowa pielęgnacja i pranie odzieży rowerowej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jej jakości, wydajności i trwałości. Jednak niezwykle istotne jest także dbanie o środowisko naturalne podczas prania ubrań rowerowych. Poznaj praktyczne wskazówki, jak prać ubrania rowerowe bardziej ekologiczne, aby cieszyć się ich długotrwałym użytkowaniem, jednocześnie dbając o planetę.

 

Zawsze czytaj metki producenta

Mogłoby wydawać się , że metki na ubraniach są po to ta małe, aby ich nie czytać. Nic bardziej mylnego. To jeden z najistotniejszych elementów Twoich ubrań kolarskich. Nie tylko znajdziesz na niej informację gdzie odzież została wyprodukowana, ale też najistotniejsze informacje o tym, jak dbać o odzież rowerową, aby nie zniszczyć jej podczas prania i aby zachowała jak najdłużej swoje właściwości. 

Less is more, more is less

Każde nastawione pranie zużywa wodę, energię, detergenty, mikrowłókna dostają się do wód, a Twoje ubrania stopniowo zużywają się. Czasem wystarczy wyczyszczenie plamy lub wywietrzenie odzieży (jak w przypadku odzieży merino). Jeśli już musisz robić pranie poczekaj, aż uzbiera się wystarczająca liczba. Najnowsze urządzenia ważą ubrania i często gdy jest i ich za mało, a pralka nie może ich odpowiednio w bębnie rozłożyć, pranie może trwać dłużej.  Odpowiedni “wsad” pozwoli zaoszczędzić energię i wodę oraz zachować trwałość ubrań. 

Pozwól ubraniom pooddychać przed praniem

Zanim wrzucisz mokre urania  rowerowe po treningu do kosza na pranie, wywieś je na zewnątrz lub w pomieszczeniu aby trochę przeschły. W ten sposób ubrania nie będą “się kisić”, a nieprzyjemny zapach będzie łatwiejszy do wypłukania.

Odwróć ubrania na lewą stronę

Pot i detergenty osadzają się od wewnętrznej strony, w punktach styczności z Twoim ciałem. Aby zapewnić jak najlepsze pranie, odwróć wszystkie ubrania rowerowe na lewą stronę, by miały szansę się jak najlepiej wyprać. Pamiętaj też, aby w koszulkach, kurtkach, kamizelkach kolarskich zapiąć suwaki, jeśli spodenki kolarskie mają kieszonki, w nich też sprawdź kieszenie ~ to ochroni ubrania przed zaciągnięciem lub przetarciem. Nie pierz swoich ubrań kolarskich z rękawiczkami na rzepy lub innymi ostrymi przedmiotami, które mogą je uszkodzić. Jeśli chcesz je prać razem, zawsze zabezpiecz je, chowając do specjalnego woreczka na pranie.

Wybierz ekologiczne detergenty

Podczas wyboru detergentu zwróć uwagę na te, które są przyjazne dla środowiska. Unikaj produktów zawierających fosforany, parabeny, ftalany i sztuczne barwniki. Zamiast tego, poszukaj ekologicznych detergentów, które są biodegradowalne i oparte na naturalnych składnikach. Takie produkty są łagodniejsze dla środowiska i jednocześnie skuteczne w usuwaniu zabrudzeń.

Unikaj nadmiernego stosowania detergentu

Nieco mniej detergentu może wystarczyć do skutecznego wyczyszczenia ubrań rowerowych. Przemyśl swoje nawyki i ogranicz ilość używanego detergentu. Nadmierne stosowanie jego stosowanie może prowadzić do osadzania się chemikaliów w tkaninach, co wpływa na ich jakość i trwałość, ale jest też bardzo kuszące dla bakterii. Może to powodować nieprzyjemny zapach Twoich ubrań. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie detergentu, a jeśli możesz, używaj mniejszych ilości.

Zawsze pierz w niższych temperaturach

Wszystkie ubrania rowerowe  pierz w temperaturach 30°C lub 40°C. Ma to swoje  korzyści. Po pierwsze, oszczędza energię, ponieważ zużywa się mniej prądu do podgrzewania wody. Po drugie, pomaga utrzymać trwałość tkanin, chroniąc je przed nadmiernym zużyciem. 

Stosuj programy do odzieży sportowej

Nowoczesne urządzenia mają specjalne programy przeznaczone do prania ubrań sportowych. Możesz wybrać też program, który zużywa mniej wody, np. program ekologiczny. Skorzystaj z nich, upewniając się, że w trybie automatycznym mają ustawioną odpowiednią temperaturę. 

Unikaj używania suszarki bębnowej, zawieś ubrania na zewnątrz

Suszenie ubrań rowerowych na powietrzu jest ekologicznym rozwiązaniem. Słońce + wiatr = ciepłe powietrze,  są doskonałe do naturalnego wysuszania tkanin. Unikaj używania suszarki bębnowej, która niszczy ubrania i zużywa dużo energii elektrycznej. Jeśli masz możliwość, rozwiń ubrania na suszarce na ubrania lub powieś je na sznurku. W okresie grzewczym, powieś ubrania na grzejniku – pamięta by nie był zbyt gorący. W ten sposób nie tylko oszczędzasz energię, ale także chronisz tkaniny przed zbyt intensywnym nagrzewaniem, co może wpływać na ich elastyczność i trwałość.

Wybierz naturalne metody usuwania zapachów

Niektóre ubrania rowerowe mogą mieć trudności z pozbyciem się nieprzyjemnych zapachów. Zamiast sięgać po chemiczne środki, spróbuj naturalnych metod usuwania zapachów. Na przykład, po umyciu ubrań, możesz użyć octu jabłkowego lub soku z cytryny jako naturalnego odświeżacza. Wystarczy dodać niewielką ilość do ostatniego płukania, aby pozbyć się zapachów i odświeżyć tkaniny.

Zmieniasz pralkę? Wybierz te energooszczędne

Zanim rozważysz zakup nowego urządzenia, spróbuj naprawić to, które masz. Naprawa jest zrównoważoną opcją i pozwoli Ci w pełni wykorzystać ją przez kilka kolejnych lat. Może nawet okazać się, że np. pralka głośno wiruje, czy skacze bo jest zbyt mało prania (patrz. pk.1) lub jest niewypoziomowana. 

Jeśli już zdecydujesz się na zakup, wybierze tę  najbardziej energooszczędną [sprawdź oznaczenia producenta]. To pozwoli Ci nie tyko zadbać o planetę, ale również o Twój portfel. 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci wdrożyć odpowiednią pielęgnację ubrań rowerowych, abyś jak najdłużej cieszyć się ich żywotnością. A to wszystko oczywiście przekłada się na mniej odpadów i większą korzyść dla naszej planety.

Picture of Aga TROFEO.® @Art Jungle

Aga TROFEO.® @Art Jungle

projektant, grafik-designer, nature and plant lover, girlboss

PRZECZYTAJ TEŻ

TROFEO.® Artistic Cycling Wear
#GetYourTROFEO.

Terminy realizacji

 

• Jeśli produkt nie jest dostępy od ręki, termin realizacji podany jest w ramce informacyjnej na górze. 

• Zawsze staramy się skrócić czas realizacji do minimum.

• Jeśli nadal masz wątpliwości, ile to zajmie – skontaktuj się z nami